Turistika

Velký Blaník

Rozhledna na Velkém Blaníku

Velký Blaník je dominantou celého Podblanicka. Rozhledna, která zde stojí nabízí návštěvníkům za jasného počasí překrásný rozhled do krajiny. více»

Geologická expozice hornin Podblanicka

Geologická expozice hornin Podblanicka

Expozice se nachází pod Velkým Blaníkem v blízkosti parkoviště nad obcí Kondrac. Návštěvníci se v ní mohou seznámit s geologickou minulostí Podblanicka a využitím přírodního bohatství (lomy, doly). více»

Malý Blaník

Kaple na Malém Blaníku

Často opomíjený ve stínu Velkého Blaníka stojící Malý Blaník je nižší pouze co do výšky. Jinak se svou krásou, zříceninou kaple sv. Magdalény a překrásnou přírodou vyrovná svému většimu bratru. více»

Hvězdárna Vlašim

Vlašimská hvězdárna

Noční obloha, hvězdy, planety, Měsíc, Slunce to vše a možná ještě více lze pozorovat z Vlašimské hvězdárny. více»

Muzeum Podblanicka

Zámek ve Vlašimi sídlo muzea

Expozice muzea jsou zaměřeny na historii a přírodu kraje pod Blaníky, na historii střelectví a zámecké parky. více»

Zámecký park Vlašim

Čínský pavilon v parku

Procházka zámeckým parkem nabízí svým návštěvníkům poklidné prostředí, zajímavé stavby jako Starý hrad, Čínský pavilon, Znosimská brána... více»

Parkem prochází naučná stezka.

Podblanická galerie

Vlašimská brána sídlo Podblanické galerie

Vlašimská brána byla v letech 2005 a 2006 zrekonstruována v rámci projektu spolufinancovaného Evropskou unii. Záměrem projektu bylo zpřístupnění prostor Vlašimské brány veřejnosti. Odtud už byl jen krok ke zřízení Podblanické galerie, která je od května 2006 přístupná veřejnosti a představuje díla profesionálních i neprofesionálních výtvarníků z Podblanicka. více»

Starý hrad

Starý hrad v zámeckém parku ve Vlašmi

Jednou ze dvou dochovaných staveb zámeckého parku je pseudogotický romantický Starý hrad vystavěný na skále nad údolím řeky Blanice. Původně byl poněkud větší a podle tradice byl nazýván Kouzelný hrad, protože v jeho interiéru měl být umístěn nábytek, který se pomocí tajného mechanismu ukrýval před očima návštěvníků pod podlahu. více»

Louňovice pod Blaníkem

Zámek v Louňovicích

Louňovice pod Blaníkem upoutají na první pohled kostelem sv. Marie a zámkem, ve kterém je umístěna expozice věnována nejstarší historii Louňovic pod Blaníkem a expozice „Včelařství" více»

Jemniště

Jemniště

Zámek Jemniště leží asi 1km od silnice Vlašim Benešov. K prohlídce jsou zpřístupněny tři okruhy. více»

Šelmberk

Zřícenina hradu Šelmberk

Zřícenina hradu Šelmberk je ukryta v lesích poblíž Mladé Vožice. Ale ne tak docela, protože již několik kilometrů před cílem je vidět věž, která slouží jako rozhledna a ve vnitřku je umístěna expozice. více»

Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk se majestátně tyčí nad řekou Sázavou. V současné době je již navrácen původnímu majiteli avšak i nadále přístupný veřejnosti. více»

Konopiště

Konopiště

Zámek Konopiště patří mezi nejznámější zámky v Čechách. Zámek, park, Růžová zahrada to vše stojí za shlédnutí. více »

Muzeum Podblanicka Benešov

Budova muzea

Benešovská pobočka muzea Podblanicka nabídne svým návštěvníkům expozice věnované dějinám města a okolí, uměleckým památkám regionu a regionálním malířům. více»

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně - Slavníkova chodba, autor:Správa Chýnovské jeskyně

Chýnovská jeskyně leží pár kilometrů od Tábora. Možná trochu z ruky, ale určitě pokud máte po ruce auto stojí za návštěvu. více»